PRE NÁŠ DOM

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Kvalita teplej vody a legionela

http://pronasdum.cz/images/img/E-ZIN/2017/projektanti/legionella.jpg

Pokiaľ by sa v prípade výskytu bakteriálnou kolonizáciou baktérií legionela v systéme prípravy a distribúcie teplej vody postupovalo metódou pokus a omy, budú celkom neúčelne vynakladané finančné prostriedky a zbytočne smerovaná aktivita zodpovedných osôb, ktoré majú daný systém prípravy a distribúcie teplej vody na starosti.

S troškou nadsadenia môžeme uvažovať, že žiaden z odborných partnerov od chvíle identifikácie problému, by sa nemal správať ako hubár, ktorý ide len tak do lesa. Chce síce huby nájsť ale nevie kde. Technická stránka je u nás za bežného stavu prehliadaná a je braná na milosť až pri havarijných situáciách. Ak chceme problém riešiť a odstrániť, musíme vedieť ako a kde.

Podmienky prevádzky technického vodného obslužného systému musia mať v projektovej dokumentácií určené kritické body, ich zabezpečenie a návrhy postupu od realizácie k uvedeniu do prevádzky a monitorovanie, s minimalizáciou mikrobiologického a zdravotného rizika a úsporou energie a vody.

Možnosti ku kreatívnemu prístupu projektantov, ale aj obsluhy a prevádzkovateľov sú a mali by byť ešte väčšie, nakoľko súčasný stav je takmer nevyhovujúci – a to aj napriek známym problémom s početnosťou výskytu mikrobiálnou kolonizáciou a teda možnosťou ochorení legionelózou. Akosť teplej vody podlieha prísnym pravidlám. Musí spĺňať bakteriologické, biologické a chemické kritériá.

Výskyt baktérie legionela a jej účinky na človeka

Baktéria Legionella pneumophila je človeku nebezpečná, ak sa dostane do pľúc, kde spôsobí ochorenie nazvané legionelóza. Legionelóza sa prejavuje ako zápal pľúc s veľmi prudkým priebehom. V prípade včasnej diagnózy je ochorenie liečené dostupnými liekmi, problém je v odlíšení legionelózy od bežného zápalu pľúc. Ak sa dostanú tieto baktérie do tráviaceho traktu, neprejavujú sa navonok. Pretože baktérie sú životaschopné len vo vodnom roztoku, je teda pre človeka nebezpečné už len vdýchnutie vodnej pary či hmly, aerosolu, obsahujúcu baktériu v dostatočne vysokej koncentrácii.

Medzi základné spôsoby postupov proti vzniku baktérie legionela patrí:

  • Termická dezinfekcia (fyzikálna technológia – s doložením potrebnej teploty),
  • Použitie UV žiaričov – fyzikálna technológia,
  • Použitie ionizácie pomocou Ag-Cu elektród – fyzikálnochemická technológia.

Prevencia a kontrola prevádzkových stavovhttp://pronasdum.cz/images/img/E-ZIN/2017/projektanti/shower-653671_1920.jpg

Z pohľadu prevencie je na prvom mieste materiálová zostava vodnej siete – vnútorného vodovodu, t.j. aby už v projekte boli použité vhodné materiály a o nielen z pohľadu životnosti. Ďalej musí nasledovať vhodné hydraulické riešenie vnútorného vodovodu, MaR, riešenie stabilizácie teploty pripravovanej teplej vody a vhodná úprava studenej pitnej vody používanej vody k ohrevu, sa znalosťou dodávanej studenej pitnej vody – miestnej kvality.

Tu je možné odporučiť, aby prevádzkovateľ mal v ruke prevádzkový poriadok vnútorného vodovodu, ktorý by mal vypracovať v návrhu projektant a v priebehu skúšobnej prevádzky by mal byť „overený“, a to vedením minimálne základného prevádzkového denníku.

Záver

Je dôležité, aby celý systém prípravy a distribúcie teplej vody mal dlhodobú životnosť (min. 50 rokov pri vnútornom vodovode!). Celá problematika začína u investora a pokračuje cez architekta až po projektanta, ktorý by mal brať do úvahy aj prevenciu proti výskytu baktérie legionela.

 

Autor: doc. Zdeněk Pospíchal

Redakčne krátené, celý článok dostupný LEGIONELA.